Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/yla50994/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

O parafii


Parafia Miłosierdzia Bożego w Bielawie jest jedną z najmłodszych w diecezji - została erygowana 21 czerwca 2006 roku mocą dekretu ordynariusza świdnickiego biskupa Ignacego Deca. Pierwszą Eucharystię w nowej wspólnocie, wydzielonej z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawiono już 25 czerwca, tym samym zainaugurowano jej istnienie. 

Brak kościoła rekompensuje gościnność Sióstr Augustianek ich klasztorna kaplica p.w. Świętej Bożej Rodzicielki skupia życie religijne związane ze sprawowaniem liturgii i udzielaniem sakramentów świętych. Historia domu zakonnego sięga 1900 roku pierwotnie zabudowania należały do niemieckich Sióstr Elżbietanek. W okresie powojennym 18 listopada 1946 roku konwent augustianek przejął istniejące tu dobra zakonne. Siostry wykorzystały zabudowania, by w latach 1947-1949 prowadzić w nich przedszkole. Pod koniec lat 70. Kuria Wrocławska zaproponowała, aby kaplicę w Bielawie Dolnej przekazać na rzecz utworzenia nowej parafii. Kwestia ta jednak uległa zapomnieniu.

Wnętrze kaplicy klasztornej nosi znamiona współczesności. Dzięki wsparciu proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. prałata Stanisława Chomiaka wspólnocie udostępniono budynek starej plebanii przy ul. Wolności 130, który po remoncie nadal pełni swą funkcję.

Ważnym momentem w niedługiej historii parafii był grudzień 2006 roku, to właśnie wówczas zakupiono teren pod budowę świątyni ku czci Miłosierdzia Bożego, który to został poświęcony 15 kwietnia 2007 w święto patronalne, a następnie odprawiono na nim pierwszą Mszę św. odpustową. Dzień wcześniej razem z przedstawicielami całej diecezji parafianie pielgrzymowali do krakowskich Łagiewnik, gdzie Wspólnota otrzymała relikwie św. Faustyny, które w czasie Mszy odpustowej zostały uroczyście wprowadzone do bielawskiej parafii. Kolejnym ważnym krokiem na drodze do wzniesienia własnego kościoła było poświęcenie kamienia węgielnego pod jego budowę dokonał tego 17 czerwca 2007 roku w katedrze świdnickiej Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcissio Bertone.

Młodej wspólnocie przewodzi jej pierwszy proboszcz - ks. Robert Begierski. Pod jego ojcowskim okiem działa prężnie Rada Parafialna. Inicjuje ona wiele przedsięwzięć, których celem jest zebranie funduszy na budowę świątyni. W parafii posługuje również szerokie grono liturgicznej służby ołtarza, schola dziecięca oraz Żywy Różaniec.

Od 25 czerwca 2007 posługuje w młodej wspólnocie Ks. Wikariusz Krzysztof Myszogląd.

W dniach od 9 do 12 grudnia 2007 roku przeżywaliśmy Peregrynację Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego. Peregrynacji towarzyszyły rekolekcje o Bożym Miłosierdziu. Kilka miesięcy wcześniej, w dniu 11 marcu 2007 roku gościliśmy J.E. Ks. Biskupa Ignacego Deca, Ordynariusza naszej diecezji, który dokonał pierwszej wizytacji kanonicznej naszej Parafii.

Zaraz po beatyfikacji Księdza Michała Sopoćki, innego Apostoła Miłosierdzia, spowiednika  św. Siostry Faustyny, która miała miejsce 28.08.2008 w Białymstoku, Parafia nasza otrzymała Jego relikwie.

Odpust parafialny przypada zawsze w II Niedzielę Wielkanocną, w Święto Bożego Miłosierdzia, a w kaplicy klasztornej w Nowy Rok - 1 stycznia, ku czci Św. Bożej Rodzicielki.

 

Kancelaria parafialna

czynna
środa 16.00 - 17.30
czwartek 8.30 - 9.30
sw. rita.jpg

Koronka do Miłosierdzia Bożego

modlitwy, intencje, pieśni

Nasi święci


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/yla50994/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

Czytania

Duszpasterze


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/yla50994/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
8b.jpg

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/yla50994/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości